*Photo by Kaitlyn Baker on Unsplash
Znak towarowy może podlegać ochronie jako unijny znak towarowy zgodnie z przepisanymi rozporządzenia nr 2017/1001 w sprawie znaku towarowego Unii Europejskiej. Taki znak ma jednolity charakter i chroniony jest we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Wystarczy dokonanie zgłoszenia w Urzędzie Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej oraz przeprowadzenie postępowania w przedmiocie rejestracji znaku w tym urzędzie. Czy wiesz jakie skutki dla ochrony unijnych znaków towarowych niesie tzw. brexit?
Zobacz też wcześniejszy wpis na blogu z 2019 r. Brexit and trademarks – general information
***
Z dniem 31.01.2020 r. Wielka Brytania opuściła Unię Europejską. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zasady związane z ochroną unijnych znaków towarowych po tzw. brexicie, w tym w okresie przejściowym, tj. w okresie od 1.02.2020 r. – 31.12.2020 r.
1. Znaki towarowe Unii Europejskiej zarejestrowane w EUIPO przed zakończeniem okresu przejściowego, tj. do 31.01.2020 r., będą chronione w UE jako unijne znaki towarowe oraz krajowe znaki towarowe w Wielkiej Brytanii (zostaną niejako automatycznie wpisane do rejestru znaków towarowych Wielkiej Brytanii)
2. Znaki towarowe zgłoszone do rejestracji w EUIPO przed zakończeniem okresu przejściowego nie będą automatycznie objęte ochroną w Wielkiej Brytanii, w celu uzyskania ochrony znaku towarowego w tym kraju. Gdy zgłoszenie zostanie dokonane w terminie 9 miesięcy od zakończenia okresu przejściowego zgłoszenie otrzyma taką samą datę wpływu oraz datę pierwszeństwa jak zgłoszenie dokonane wcześniej w Unii Europejskiej
3. Od 31.01.2020 r. uzyskanie ochrony znaku towarowego w Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii wymagać będzie dwóch zgłoszeń – jako znak towarowy UE oraz krajowy znak towarowy w UE.
4. Przedłużenie ochrony znaku towarowego, który chroniony jest w Wielkiej Brytanii i w Unii Europejskiej wymaga dokonania dwóch opłat – w Urzędzie Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej oraz Urzędzie ds. Własności Intelektualnej Wielkiej Brytanii.
Bardzo jasne i obszerne wyjaśnienie tego tematu przedstawił Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej.
***
Nie wiesz jak dokonać zgłoszenia znaku towarowego?
W razie potrzeby pomocy prawnej w przypadku ochrony znaku towarowego zapraszamy do kontaktu poprzez formularz kontaktowy. Skontaktuj się także za pomocą e-mail: biuro@mlampart-kancelaria.pl oraz info@legalnyznaktowarowy.pl
***
Przeczytaj więcej wpisów na blogu z zakresu ochrony znaków towarowych:
- Umowa licencyjna na używanie znaku towarowego
- Jakie dane są potrzebne do zgłoszenia znaku towarowego?
- Znak R w „kółku” – co oznacza
- Dlaczego warto chronić znak towarowy?
- UPRP ostrzega o fałszywych decyzjach o udzieleniu prawa ochronnego na znak towarowy
- Trzy zmiany w przepisach prawnych dotyczących znaków towarowych, o których powinieneś wiedzieć
- Brexit and trademarks – general information
- Dlaczego wpisanie firmy w CEIDG lub KRS nie zapewnia pełnej ochrony?